چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

بسته بندی روغن خوراکی و گیاهی

پرکن روغن خوراکی

ماشین سازی به آفرین طراح و سازنده خطوط کامل پرکن روغن خوراکی، پکینگ و بسته بندی انواع روغنهای صنعتی و خوراکی در ظروف مختلف با راندمان و ظرفیتهای مختلف میباشد .

پرکن روغن خوراکی

روغن دسته‌ای از مایعات است که اغلب با آب مخلوط نمی‌شوند و به دلیل آن که چگالی آن‌ها کمتر از آب است، روی آب شناور می‌مانند. اصولا روغن به چربی اطلاق می‌شود که پرکن مایعات در دمای اتاق معمولا به حالت مایع می‌باشد بجز روغن نباتی و روغن حیوانی. روغن‌ها هم همچون چربی‌ها متشکل از تری گلیسرید، مونوگلیسرید و مقداری هم دی گلیسرید می‌باشند. از آنجا که روغن حاوی مقدار زیادی چربی اشباع نشده‌است، در دمای اتاق مایع می‌باشد.

پرکن روغن آفتابگردان

روغن‌ها انواع مختلف دارند. می‌توانند صنعتی بوده یا تنها برای مصارف خوراکی و پخت‌وپز مورد استفاده قرار گیرند. در این بخش به توضیح در مورد روغن‌های خوراکی که معمولا برای پختن غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرند، می پردازیم.

گل آفتابگردان، بومی امریکاست و سال‌ها برای گرفتن روغن پخت‌وپز، مورد استفاده قرارگرفته است. روغن آفتابگردان ، یک روغن غیرفرار است که از دانه‌های آفتابگردان گرفته می‌شود. این روغن، معمولا به‌عنوان روغن پخت‌وپز به‌کارمی‌رود و همچنین به‌دلیل داشتن خواص نرم کنندگی، در فرمول‌های آرایشی نیز کاربرد دارد. برخی از خواص روغن آفتابگردان و ارزش تغذیه‌ای آن، در این مطلب آمده است.

آیا روغن آفتاب گردان سالم است؟ ترکیب مغذی این روغن، آن را به یکی از سالم‌ترین روغن‌ها برای مصرف خوراکی و استفاده برای پوست و مو تبدیل کرده است. مهم‌ترین جزء روغن آفتابگردان، اسید لینولئیک است. اجزاء دیگر آن، اسید اولئیک و اسید پالمتیک هستند. علاوه‌بر این، این روغن، دارای لسیتین، کارتنوئیدها، تکوفرول‌ها و مقادیر قابل‌توجهی از ویتامین‌های A، D و E نیز هست.

دانه‌ و روغن آفتابگردان

دو نوع دانه آفتابگردان وجوددارد- دانه آفتابگردان شیرین و دانه آفتاب گردان غیرروغنی. دانه آفتابگردان شیرین، خوراکی است و برای گرفتن روغن به‌کارمی‌رود و میکسر پودر دانه آفتابگردان غیرروغنی، برای تغذیه حیوانات به‌کارمی‌رود و برای مصرف انسانی مناسب نیست. روغن آفتابگردان از دانه‌های سیاه و تمام گل آفتابگردان، گرفته ‌می‌شود. ریبون بلندر

روغن آفتابگردانی که با سرما پرس شده است، رنگی کهربایی و مزه‌ای ملایم و خوشایند دارد. روغن تصفیه شده، کم‌رنگ است. روغن آفتابگردان، به‌دلیل داشتن مقدار بالای چربی چندغیراشباع، برای پخت‌وپز، به دیگر روغن‌ها مانند روغن کانولا، گل رنگ، ذرت و زیتون ریبون بلندر ترجیح‌داده می‌شود. خواص نرم کنندگی عالی و ماندگاری بالای آن، این روغن را برای محصولات آرایشی، عالی می‌کند.

انواع پرکن روغن خوراکی

روغن‌های خوراکی را معمولاً از چربی‌های نباتی یا حیوانی به دست می‌آورند. چربی‌های نباتی در دمای اتاق مایعند. این نوع روغن‌ها را اغلب از گیاهان، مغز میوه، دانه گیاه و… تهیه می‌کنند. البته اغلب چربی‌های حیوانی در دمای اتاق به حالت جامدند و بنابراین نمی‌توان آن‌ها را جزو روغن به حساب آورد. اما برخی جانوران از جمله ماهی، وال و برخی از حیواناتی که در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند، چربی بدنشان به حالت روغن مایع می‌باشد. معمولاً از روغن برای سرخ کردن و پختن غذا استفاده می‌شود. گاهی به منظور نگهداری از مواد غذایی هم به آن‌ها روغن می‌زنند.

بسته بندی روغن کنجد و زیتون

بسته بندی روغن

بسته بندی روغن زیتون

به سلطان روغن های گیاهی معروف است و قدمت آن به هزاران هزار سال می رسد ، از روغن زیتون علاوه بر پخت و پز، در تهیه مواد آرایشی و بهداشتی، صابون، صنایع دارویی ، سوخت برای چراغ های قدیمی استفاده می کنند. مصرف یک قاشق روغن زیتون در روز از بروز بسیاری از مشکلات جسمی جلوگیری می کند .

بسته بندی روغن کنجد

تحقیقات جدید نشان داده خواص روغن کنجد برای سلامت بسیار زیاد است. بعلاوه روغن کنجد برای پوست و مو نیز عالی است. همچنین از این روغن می توانید در آشپزی و برای اضافه کردن طعمی فوق العاده به غذای خود استفاده کنید.

بیشتر ما می دانیم که چربی ها انواع مختلفی دارند. برخی خوب و برخی بد هستند و برای سلامت ضرر دارند. روغن کنجد سرشار است از چربی های دارای حلقه های اشباع نشده و چربی های غیر اشباع و همچنین میزان چربی های اشباع شده اش نیز پایین است.

چربی های غیر اشباع و چربی های دارای حلقه های اشباع نشده برای سلامت قلب مفید هستند و کمک می کنند کلسترول تحت کنترل در بیاید. از سوی دیگر چربی های اشباع و چربی های ترانس التهاب و کلسترول کلی را تقویت می کنند که برای قلب بد است. یک چهارم فنجان روغن کنجد حاوی حدود ۶٫۷۵ گرم چربی غیر اشباع، ۷٫۸۴ گرم چربی دارای حلقه های اشباع نشده و ۲٫۵۰ گرم چربی اشباع شده است. پرکن مایعات

بسته بندی روغن گردو

ریبون بلندر روغن گردو از گردوی انگلیسی (همچنین گردوی فارسی) استخراج می‌شود. هر ۱۰۰ گرم روغن گردو حدود ۳/۶۳ گرم اسید چرب غیر اشباع ۸/۲۲ گرم چربی غیر اشباع۱/۹ گرم چربی اشباع تولید می‌کند. این روغن کلسترول ندارد. این روغن حدود دارای ۲/۲۲٪ اسید چرب اشباع اولئیک اسید اسید چرب امگا ۶ ۴/۱۰٪ آلفا لینولنیک اسید که نیاز بدن به اسید چرب امگا۳ را تأمین می‌کند. دیگر اسیدهای چرب غیر اشباع ضروری برای بدن انسان است.

پرکن روغن خردل

روغن خردل که برای ۳نوع روغن مختلف استفاده می‌شود از دانه‌های روغنی خردل تولید شده‌است:

 • روغن چرب حاصله از فشار دادن دانه‌ها ( میکسر پودر و ریبون بلندر )
 • اسانس حاصل از سنگ زنی دانه‌ها و ترکیب کردن آن‌ها با آب و استخراج و در نتیجه تولید یک روغن فرار توسط عملیات تقطیر.
 • روغن ساخته شده توسط تزریق عصاره دانه خردل به یکی از روغن‌های گیاهی مثل روغن سویا

تندی روغن خردل به دلیل حضور isothiocynate allyl که فعال‌کننده بخش TRPV۱ است.

بسته بندی روغن خالص

این روغن دارای طعم تند است. از ویژگی‌های تمام گیاهان خردل که از خانوادهٔ شب بو هستند به عنوان مثال کلم، گل کلم، شلغم، تربچه، ترب کوهی یا وسبی. این است که اغلب برای پخت پز در شمال هند، شرق هند، پنال، بنگلادش و پاکستان استفاده می‌شود.

مخزن استیل در بنگال، اورسیا، آسام و پنال این روغن به‌طور سنتی برای پخت‌وپز استفاده می‌شود.

حدود ۳۰٪ از دانه‌های خردل رااین روغن تشکیل می‌دهد. این روغن را می‌توان هم از خردل سیاه و هم خردل سفید (brassica نیگرا) و خردل هندی قهوه ایی (juncca کلزا) و خردل سفید(hirta کلزا) تولید کرد. عطر و عطم تند از ویژگی‌های بارز این روغن به دلیل وجود (آلیل ایزو تیوسینات) است. در حدود ۶۰٪ از اسیدهای چرب اشباع(۴۲٪ اروسنیک اسید و ۱۲٪ اولئیک است) است و تا حدود ۲۱٪ چربی‌های اشباع شده اش شامل (۶٪ امگا ۳ آلفالینولئیک اسید و ۱۵٪ امگا۶ لینولئیک اسید) است و حدود ۱۲٪ چربی‌های اشباع دارد.

انواع دستگاه های پودر کن مانند ریبون بلندر دانه خردل مثل همه دانه‌ها از خانواده پراسیکا، از جمله کانولا (کلزا) و شلغم، دارای سطوح بالایی از امگا۳(حدود۱۱–۶٪) و یک منبع ارزان تولید انبوه مشترک گیاهی (به خصوص گیاهخواران) اسیدهای چرب امگا ۳ (در رژیم غذایی هند و دریای مدیترانه) باشد.

روغن تخم کتان (برزک) دارای ۵۵٪ امگای ۳ گیاهی است اما رایج نیست به عنوان یک گزینه مورد استفاده در پخت‌وپز. روغن سویا دارای ۶٪ امگا ۳ است اما بیش از ۵۰٪ آن امگا ۶ است؛ که در حال رقابت با کارایی امگا ۳ است. بقیه روغن‌ها به جز کلزا و خردل ار دیگر منابع مشترک گیاهی به علت وجود امگا۳ در رژیم غذایی غربی و هندی است.

به خصوص زمانی‌که امگا۶ کم مصرف می‌شود، بدن انسان می‌تواند امگا۳ گیاهی را به امگا ۳ حاصل از خوردن ماهی یعنی ایکوزاپنتانوئیک اسید تبدیل کند و در مقدار محدود به عنوان یک منبع مفید برای گیاهخواران باشد. در هندوستان قبلاً برای پخت‌وپز استفاده می‌شود اما در حال حاضر برای سیگار کشیدن و روشن کردن سیگار استفاده می‌شود.

میکسرهای پودر حرفه ای با این حال لازم است ذکر شود که حرارت‌های بالا موجب آسیب رساندن به امگا ۳ موجود در روغن و کاهش نقش منحصر به فرد آن می‌شود. روغن خردل اغلب به عنوان یک روغن برای ماساژ بدن توسط ماساژورها انتخاب می‌شود و تصور می‌شود که برای کاهش خشکی پوست و بهبود گردش خون، توسعه عضلانی و بافت پوست از این روغن استفاده می‌شود و همچنین دیگر خصوصیت مفید این روغن ضد باکتریایی و دفع‌کننده حشرات بودن است.

بسته بندی روغن‌های گیاهی پرکن مایعات

روغن‌های نباتی (گیاهی) را از گیاهان یا دانه آن‌ها استخراج می‌کنند. برخی روغن‌های گیاهی از جمله روغن دانه شلغم روغنی یا روغن پنبه دانه، بدون انجام عملیات مخصوص بر روی آنها، برای مصرف انسان مناسب نیستند. روغن‌های نباتی همچون دیگر انواع چربی، از استرهای گلیسرین و همچنین از مخلوط انواع مختلف اسید چرب تشکیل یافته‌اند. این روغن‌ها در آب حل نمی‌شوند، اما در برخی حلال‌های آلی ریبون بلندر ، محلول هستند.
منبع روغن گیاهی معمولاً روغن‌های نباتی رایج را از دانه گیاهان زیر به دست می‌آورند:

 • پنبه
 • شاهدانه
 • خردل
 • دانه شلغم روغنی
 • کانولا نوع خاصی شلغم روغنی که میزان مواد سمی آن را به حداقل رسانده‌اند
 • کنجد
 • آفتاب‌گردان
 • کاجیره یا زرتک
 • دانه انگور
 • بزرک یا کتان

دیگر انواع روغن‌های گیاه

 • انواع پرکن روغن بادام
 • پرکن مایعات غلیظ روغن آووکادو
 • بهترین دستگاه پرکن مایعات روغن ذرت
 • پرکن روغن خوراکی کرچک
 • روغن پنبه‌دانه
 • روغن نارگیل
 • روغن فندق
 • بسته بندی روغن خوراکی زیتون
 • روغن نخل که از میوه درخت نخل روغنی به دست می‌آید
 • پرکن روغن بادام زمینی
 • روغن کدو تنبل
 • روغن برنج
 • پرکن روغن خوراکی دانه سویا
 • پرکن روغن خوراکی گردو
 • بسته بندی روغن بزرک
 • روغن گلرنگ
 • روغن مغز پالم

از میان این روغن‌ها، اغلب افراد از روغن زیتون، روغن دانه آفتاب گردان و روغن نخل (که در دمای اتاق جامد است) برای تهیه غذاهای خود استفاده می‌نمایند. پرکن مایعات

معایب مصرف روغن‌های گیاهی

در گذشته از روغن‌های حیوانی برای تغذیه استفاده می‌شد ؛ پرکن مایعات این روغن‌ها دارای مقدار زیادی اسیدهای چرب اشباع و کلسترول بودند و سبب ایجاد بیماری‌های مختلف قلبی و عروقی می‌شدند، به همین دلیل روغن‌های گیاهی جایگزین این روغن‌ها شدند اما زیاده روی در مصرف روغن‌های گیاهی نیز که امروزه مشکل تمامی جوامع است دارای مضرات قابل توجهی است. نسبت مناسب اسید چرب ۶امگا/۳امگا در بدن انسان ۳/۱ است.

در حالی که این نسبت در روغن‌های گیاهی به‌طور متوسط حدود ۱۵/۱ است و این یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد بیماری‌هایی است که امروزه در بین جوامع انسانی شیوع دارند، زیرا نسبت اسید چرب امگا- ۶ به امگا- ۳ امروزه در اثر مصرف زیاد روغن‌های گیاهی حاوی امگا-۶ چون روغن آفتابگردان و ذرت در رژیم غذایی انسان‌ها به حدود ۱۶/۱ رسیده‌است که سبب ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها به خصوص سرطان روده بزرگ و سینه و بیماری‌های مربوط به ضعف سیستم ایمنی بدن می-شود.

پرکن روغن خوراکی

در آزمایش‌های انجام گرفته نشان داده شده‌است، نسبت‌های بالای امگا-۳ به امگا -۶ (در اثر مصرف روغن بزرک و ماهی) سبب کاهش تکثیر سلول‌های سرطانی در بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ، سرطان سینه و کاهش بیماری آسم و آرتریت رماتوئید می‌شود و از طرف دیگر افزایش میزان امگا-۳ رژیم غذایی، به وسیله دانه‌های روغنی کتان سبب کاهش قابل ملاحظه مرگ‌های ناگهانی حاصل از بیماری‌های قلبی و کاهش سکته‌های قلبی غیر کشنده می‌شود.

ماشین آلات بسته بندی

انواع بسته بندی و پرکن روغن خوراکی و گیاهی

همین‌طور در یک مطالعه انجام گرفته در زندان‌های بریتانیا با افزایش نسبت امگا-۳ به امگا-۶ در رژیم غذایی زندانیان، میزان خشونت این زندانیان ۳۷ درصد کاهش یافت .نسبت اسید چرب امگا-۳ به امگا-۶ در روغن‌های خوراکی مختلف عبارتند از :

 • پرکن مایعات روغن کانولا ۲
 • مایعات روغن زیتون ۱۳
 • دستگاه های بسته بندی روغن بزرک ۳/ ۰
 • محصولات بسته بندی روغن ذرت ۴۶
 • بسته بندی روغن هسته انگور ۴۵
 • روغن پنبه دانه بسیار زیاد
 • انواع پرکن مایعات روغن سویا ۷
 • روغن آفتابگردان بسیار زیاد
 • پرکن مایعات غلیظ و رقیق روغن بادام زمینی بسیار زیاد

ریبون بلندر درحقیقت راه منطقی مبارزه با این مشکلات رفتن به سمت جایگزینی مصرف غذاهای آب‌پز به جای سرخ کردنی‌ها و مصرف زیاد غذاهای سرشار از امگا-۳ مانند انواع ماهی‌ها و غذاهای دریایی و روغن گیاه بزرک (کتان روغنی) یا حتی الامکان مصرف روغن کلزا که بدین لحاظ از سایر روغن‌ها متعادل‌تر است

پرکن روغن آفتابگردان