چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

بسته بندی روغن موتور

بسته بندی روغن موتور

ماشین سازی به آفرین سازنده خطوط کامل بسته بندی روغن موتور در ظروف یک لیتری ، چهار لیتری ، پنج لیتری ، بیست لیتری و بشکه پرکن در ظرفیتهای مختلف می باشد .

روغن موتور چیست

روغن موتور از ترکیب روغنهای پایه و ادتیوها (افزودنی ها) بدست می آید

کار روغن موتور چيست ؟

وظايف اصلی بسته بندی روغن موتور، روان سازی قسمتهای متحرک موتور ، به حداقل رساندن اصطحکاک و فرسايش ، کمک به کاهش حرارت و به خود گرفتن کثافات ، ذرات معلق و رسوبات لجنی حاصل از احتراق می باشد . بدليل اينکه روغن موتور بايد اين چند کار پيچيده را به طور همزمان انجام دهد ، يک فرمولاسيون شيميايی پيچيده را می طلبد ، اما شما برای آنکه بدانيد روغن موتور چگونه عمل می کند ، چگونه رده بندی می شود و چگونه بايد نوع صحيح آنرا برای خودرويتان برگزينيد ، نياز به شيميدان و يا مهندس شيمی بودن ، نداريد .

کافی است با انواع مختلف بسته بندی روغن موتور ، رده بنديهای آن و علائم و اختصاراتی که برای آن استفاده می شود، آشنا باشيد .

انواع روغنها :

در حال حاضر روغنهای موتور خودروها به سه نوع کلی تقسيم می شوند

الف : مينرال 

ب : سنتتيک

ج : نيمه سنتتيک

الف – مينرال

روغنی است که بر پايه نفت خام ساخته می شود و همان روغنی است که سالهاست در خودروها بکار برده می شود و همه ما با آن آشنايی داريم .

ب – سنتتيک

روغنی است که از ترکيبات شيميايی يا پوليمراسيون هيدروکربنها (Olefins) توليد می شود و نه با تصفيه نفت خام ، اين نوع روغن ، اولين بار برای موتورهای جت بکار گرفته شد که بدليل مزايايی که اين نوع روغن نسبت به نوع مينرال داراست در ساليان اخير مصرف آن در خودروها نيز فزونی يافته است . روغنهای سنتتيک انواع مختلف با مواد تشکيل دهنده متفاوتی دارند که اين امر آنها را از لحاظ کيفيت و نوع مصرف نيز با يکديگر متمايز می سازد ، از بين صدها نوع روغن سنتتيک با فرمولاسيون های مختلف که هر يک محاسن و معايبی را نيز دارا هستند ، نوعی که بر پايه  Polyalphaolefins  يا به اختصار (PAO) ساخته می شود و مقادير کمی هم Ester در خود دارد ، دارای کارآيی و مقبوليت بيشتری است .

بسته بندی روغن موتور

از مزيت های اکثر روغن های سنتتيک می توان موارد زير را ذکر کرد :

 1. کاهش مصرف روغن بدليل عمر بيشتر روغن
 2. غير خورنده و غير سمی بودن
 3. تبخير شوندگی پايين
 4. دمای سوختن بالا
 5. مقاومت در برابر اکسيداسيون بالا
 6. دارا بودن شاخص ويسکوزيته بالا به صورت طبيعی (عکس العمل سريع در مقابل تغييرات دما)
 7. کاهش مصرف سوخت تا ۲/۴ درصد
 8. مقاومت در برابر اکسيداسيون بالا
 9. نقطه روان شدن پايين
 10. قابليت استفاده از روغنهای با گستره ويسکوزيته زياد بدون نگرانی از شکست پليمرها (در ادامه توضيح داده خواهد شد)

عيب اين نوع روغنها نيز ، قيمت بالای آنها و عدم تطابق کامل با موتورهای با تکنولوژی قديمی است

ج – نيمه سنتتيک

مخلوطی است از روغن سنتتيک و مينرال (ارگانيک) ، اين نوع روغن کيفيت روغنهای سنتتيک را ندارد اما در شرايط سخت ؛ نظير دماهای بالا و يا بار زياد عملکرد بهتری نسبت به نوع مينرال داراست و بيشتر برای وانتها و SUV ها مصرف می شود و قيمت آن نيز کمی بيشتر از مينرالهاست .

برای آگاهی از اينکه کداميک از روغنهای فوق برای خودروی شما مناسب است ، بهترين منبع و مأخذ دفترچه راهنمای خودرو يا برچسبهای داخل محفظه موتور می باشد (در صورتيکه نوع روغن مشخص نشده ، معنای آن استفاده از همان نوع قديمی مينرال است) .

استفاده از روغن مينرال يا نيمه سنتتيک برای موتوری که تنها استفاده از روغن سنتتيک در آن توصيه شده، می تواند برای موتور خطر آفرين باشد، اما در مقابل استفاده از روغنهای سنتتيک يا نيمه سنتتيک برای موتورهايی که برای استفاده از نوع مينرال طراحی شده اند (موتورهای قديمی) با تمهيدات خاصی، از نظر توليد کنندگان روغنهای سنتتيک بلا مانع است .

میکسر استیل پرکن مایعات

معمولا در بازار ایران روغن های موتور و صنعتی در ظروف

 1. پرکن روغن موتور یک لیتری
 2. پرکن روغن موتور چهار لیتری
 3. پرکن روغن موتور پنج لیتری
 4. پرکن روغن موتور بیست لیتری
 5. پرکن روغن موتور بشکه ای (۲۰۸ لیتری)

بسته بندی شده و به بازار عرضه می گردد.

خط تولید و بسته بندی روغن صنعتی

فرآورده‌های تولید شده از روغن صنعتی که قصد داریم آنها را بسته بندی کنیم را ذکر کنیم. به طور معمول در خط تولید بسته بندی روغن صنعتی، محصولاتی از جمله روغن موتور، روغن ترمز، انواع روغن‌های صنعتی مورد استفاده در کارخانجات و انواع گریس به عنوان خروجی خط تولید شناخته‌ می‌شوند.

با توجه به ویژگی‌های فیزیکی روغن‌های مختلف و به طور کلی ماشین آلات و تجهیزات بسته بندی زیر در هر نوع خط تولید بسته بندی روغن صنعتی وجود دارد:
● دستگاه پرکن
● دستگاه دربندی
● دستگاه لیبل زن
● جت پرینتر
● دستگاه شیرینک پک

دستگاه پرکن بسته بندی روغن موتور

در خط بسته بندی روغنهای موتور و صنعتی اولین مرحله پرکردن ظروف بسته بندی اختصاص داده می‌شود. انواع متفاوتی از دستگاه پرکن برای استفاده در خطوط وجود دارد. منظور از تفاوت تنها شکل و حالت فیزیک محصول می‌باشد. جامد و مایع بودن روغن (غلظت ) در انتخاب نوع دستگاه پرکن بسیار مؤثر خواهد بود.
علاوه بر این، انتخاب تعداد نازل برای دستگاه پرکن باید با در نظر گرفتن ظرفیت خط تولید باشد. تمامی ماشین آلات و تجهیزات خط تولید بسته بندی روغن صنعتی، باید از نظر ظرفیت‌های خروجی و ورودی متناسب باشند.

دستگاه دربندی

از دیگر تجهیزات و ماشین آلات خط بسته بندی روغن صنعتی ، ماشین آلات دربندی می‌باشد. این دستگاه نقشی مهم در بسته بندی روغن ایفا می‌کنند. ماشین آلات دربندی با توجه به جنس، شکل و اندازه‌ی ظروف بسته بندی در خط تولید انتخاب می‌شوند. برخی از واحد‌های صنعتی بسته بندی روغن صنعتی نظیر خط بسته بندی روغن موتور، برای محصولات خود از ظروف پلاستیکی استفاده می‌کنند و برخی دیگر مانند انواع گریس، از ظروف فلزی برای بسته بندی محصولات خود بهره می‌برند. با در نظر گرفتن جنس و اندازه‌ی ظروف مورد استفاده در خط تولید، ماشین آلات خط تولید بسته بندی روغن صنعتی نیز باید متناسب با آنها انتخاب گردد.

دستگاه لیبل زن

دستگاه لیبل زن نقش به سزایی در تولید محصول دارد و می تواند در فروش شما نقس زیادی داشته باشد.نحوه کارکرد دستگاه لیبل زن به این صورت می باشد که ابتدا باید برچسب به صورت رول شده آماده و چاپ گردد و سپس رول را در داخل دستگاه جاسازی می نماییم و با عبور ظرف از محل مورد نظر برچسب از روی رول جدا شده و بر روی بطری می چسبد. اما لیبل در سه نوع پر مصرف در بازار موجود می باشد که هر کدام دستگاه منحصر به خود را دارندکه به معرفی آنها می پردازیم:

۱ -لیبل opp

این نوع لیبل برای تولیدات بالا مانند کارخانه های آب معدنی و نوشابه کاربرد دارند،قیمت آنها نسبت به مدل پشت چسب دار ارزان تر و دستگاه لیبل زن آن گران تر می باشد.یکی از ایرادات این نوع لیبل این است که به دلیل نچسبیدن کامل لیبل احتمال کنده شدن آن بسیار زیاد است.

۲ -لیبل پشت چسب دار

این نوع لیبل نسبت به لیبل های opp گرانتر ولی دستگاه لیبل زن آنها ارزان تر می باشد و پر مصرف ترین نوع لیبل در بازار است.مزیت این نوع لیبل نسبت به لیبل opp این می باشد که به راحتی از روی بطری ها و ظروف کنده نمی شود

۳- لیبل حرارتی

این نوع چاپ که توسط حرارت بر روی بطری چسبانده می شود از لحاظ قیمت مقرون به صرفه می باشد ولی به دلیل ماندگاری پایین چاپ استفاده ار آنها در مواردی که زمان ماندگاری بالا نیاز است پیشنهاد نمی شود.
جت پرینتر

پس از دربندی محصولات، نوبت به درج اطلاعات تولید می‌باشد. این اطلاعات از جهات زیادی بسیار با اهمیت تلقی می‌شوند. تاریخ تولید، تاریخ انقضا، قیمت مصرف‌کننده، نام شرکت، شماره محصول، شماره تعداد تولید و بارکد مهم‌ترین اطلاعاتی می‌باشند که باید بر روی محصول چاپ شوند. علاوه بر این در برخی از خطوط تولید، لوگوی کمپانی نیز در این مرحله بر روی محصول چاپ می‌شود.

پرکن گالن روغن

در خط تولید بسته بندی روغن صنعتی وظیفه‌ی چاپ اطلاعات مذکور بر عهده‌ی چاپگر صنعتی جت پرینتر می‌باشد.
از مهم‌ترین قابلیت‌های جت پرینتر می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • امکان چاپ یک الی هشت سطر کارکتر فارسی و لاتین به انضمام چاپ لوگو تا کیفیت ۲۰۰ DPI
 • امکان درج شماره‌ی شمارش محصول، ساعت و تاریخ به صورت کاملاً اتوماتیک
 • امکان چاپ بر روی انواع سطوح از قبیل، سنگ، سیمان، فلز، شیشه و ….
 • دارای قابلیت چاپ در هر زاویه‌ ( افقی، عمودی و مورب )

شیرینک پک

آخرین مرحله در اکثر خطوط تولید مربوط به عملیات بسته بندی می‌باشد. عملیات بسته بندی به منظور سهولت در جابجایی و جلوگیری از وارد آمدن خسارت به محصولات کاملاً ضروری و الزامی می‌‌باشد. دستگاه شیرینک پک با استفاده از نایلون و گرما به شکلی کارآمد عملیات بسته بندی روغن صنعتی را انجام می‌دهد. این ماشین، در وهله‌ی اول محصولات را نایلون پیچ می‌کند و سپس با اعمال حرارت به آنها باعث می‌شود تا نایلون‌ منقبض شده و به شکل محصولاتی که آنها را احاطه کرده‌ است درآید. پس از انجام این مرحله با استفاده از فن‌های موجود در این دستگاه، نایلون سرد و ثابت می‌شود.