ماشین آلات بسته بندی
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

کمپرسور باد

ماشین سازی به آفرین سازنده انواع کمپرسور باد در ظرفیت های مختلف می باشد. لطفا جهت مشاوره با ما تماس بگیرید .

کمپرسور باد بی‌صدا و مزایای آن

کمپرسور باد بی‌صدا (silent) یکی از دستگاهای مهم و پرکاربرد در صنایع خوراکی ، پزشکی ، چوب و دیگر صنایع است. بهتر است برای تهیه کمپرسور هوا، با آنها آشنا باشید و مشخصات فنی یک کمپرسور هوا را بدانید. کمپرسور هوا در اصطلاحی اشتباه، پمپ نیز گفته می‌شود.

کمپرسور هوا یا همان کمپرسور باد یک وسیله مکانیکی است که بامصرف انرژی مکانیکی، هوا تولید می‌کند.

باد یا هوا تولید شده در مخزنی نگهداری می‌شود تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

کمپرسور باد چیست؟

دستگاه ها تولید کننده هوای فشرده هستند که البته نو کمپرسور بدون صدا در واقع با صدای کمتری نسبت به کمپرسور‌های معمولی باد تولید می‌کنند.

کمپرسور باد بی‌صدا دو گونه می باشند که:

  1. یخچالی
  2. کمپرسور بدون روغن

در مدل کمپرسور باد بی صدا یخچالی هر شش ماه یکبار نیاز به تعویض روغن می باشد اما در مدل بدون روغن به هیج عنوان نیاز به روغن نیست.

در کمپرسور باد بی صدای بدون روغن (oil free) به دلیل عدم تعویض روغن و عدم نیاز به سرویس مجدد، باعث می‌شود دستگاه استهلاک کمتری داشته باشد و عمر آن به مراتب بیشتر خواهد شد.

انواع کمپرسور هوا یا باد

با توجه به استفاده گسترده از کمپرسور‌ها در صنایع مختلف، انواع مختلفی از کمپرسور‌ها هوا تولید شده‌اند که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

  1. کمپرسور هوا صنعتی روغنی: همانطور که در بالا اشاره شد استفاده از روغن در کمپرسور‌ باعث افزایش طول عمر آن می‌شود. در این مدل از کمپرسور‌ها بین قطعات فلزی که با همدیگر در تماس‌ می باشند به وسیله روغن حرکت لغزشی ایجاد می‌شود که این حرکت موجب عدم اصطکاک شده و به این صورت عمر قطعه فلزی افزایش پیدا می‌کند.
  2. کمپرسور باد سیلندر پیستونی : تولید باد در این کمپرسور به وسیله رفت و برگشت سوپاپ انجام می‌شود. این حرکت سوپاپ‌ ها باعث جابه‌جایی هوا می‌شود.
  3. کمپرسور هوا پنوماتیک: این مدل از در واقع نوعی ازکمپرسور‌های هوا فشرده می باشند که دراین کمپرسور‌ها نیروی مورد نیاز برای تولید هوابه وسیله ابزارآلات پنوماتیکی قابل استخراخ می باشند.
  4. کمپرسور باد بی‌صدا: به دلیل صدای بسیار کم این کمپرسور‌ها در زمان کار به آن‌ها کمپرسور باد بی‌صدا گفته می شود و معیار سنجش صدای کمپرسور، همان دسی‌بل ایجاد شده از کارکرد دستگاه می‌باشد. در این صنعت صدایی بلند می گویند که بیشتر از ۶۵ – ۶۰ دسی‌بل باشد. در اکثر مدل‌های کمپرسور باد بی‌صدا، میزان بلندی صدا کمتر از ۷۵ دسی‌بل می‌باشد.
  5. کمپرسور باد بدون روغن: این مدل از کمپرسور‌ها بیشتر در صنایع دارویی و صنایع خوراکی استفاده می شوند. به دلیل حساسیت بالا در این صنایع، هوای تولید شده توسط کمپرسور به هیچ وجه نباید دارای روغن باشد. این نوع از کمپرسور‌ها همچنین در صنایعی که دقت شرط اول است، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تازه ترین ها