ماشین سازی به آفرین

دستگاه پرکن مایعات

دستگاه پرکن مایعات رقیق و غلیظ دستگاهی است جهت دقت و سرعت بخشیدن در خطوط بسته بندی صنایع مختلف و مناسب برای پر کردن حجم یا وزن مشخصی از مایعات با چگالی و ویسکوزیته متفاوت.  انتخاب دستگاه پرکن مایعات امری پیچیده است، از این رو توصیه می شود که برای انتخاب درست دستگاه متناسب با محصول خود، حتما با مشاورین ما مشورت نمایید تا باعث افزایش بهره وری در تولیدات شما باشد . هر نوع از این دستگاه های پر کن مختص نوعی خاص از مایعات می باشند که اگر دستگاه اشتباها انتخاب شود، خط تولید شما مختل شده و ضررهای مالی جبران ناپذیری متوجه شما خواهد شد.

ماشین سازی به آفرین ، سازنده انواع دستگاههای پرکن مایعات رقیق ، غلیظ خطی ، و همچنین سازنده دستگاه گالن و بشکه پرکن بصورت اتوماتیک و نیمه اتومات خطی میباشد

انواع دستگاه های پرکن مایعات

  1. دستگاه پرکن مایعات ثقلی
  2. دستگاه پرکن مایعات پمپی
  3. دستگاه پرکن مایعات سیلندر پیستونی

کاربرد دستگاه پركن مايعات

  1. مواد غذایی: عسل، مربا، رب، سس،شیره خرما، انواع شربت ها و..
  2. صنایع دارویی: انواع شربت ها، سوسپانسیون ، اسیتون، الکل، انواع لوسیون ها و..
  3. صنایع آرایشی و بهداشتی: شامپو، مایعات بهداشتی، شوینده ها و..
  4. صنایع شیمیایی: انواع روغن ها، انواع لوسیون ها، مواد شیمیایی ، سموم کشاورزی و..

دستگاه پرکن مایعات رقیق ثقلی

این دستگاه برای پر کردن انواع مایعات رقیق در ظرف های مختلف بکار میرود.  از این دستگاه برای پر کردن مایعات رقیق با درصد غلظت پایین مانند آب معدنی، اسید، دوغ، آب باتری ، نوشیدنی های طعم دار، مایعات شیمیایی، غذایی و دارویی و.. استفاده میشود.  این دستگاه های بدون استفاده از پمپ یا موتور و بر اساس نیروی جاذبه زمین (ثقل) و تایم قطع و وصل کار میکند.

دستگاه پركن مايعات

پرکن مایعات به روش پمپ

 از این دستگاه می توان برای پر کردن مایعات غلیظ و نیمه غلیظ مانند ، روغن موتور ، روغن خوراکی داخل ظروف پلی اتیلن،پت،  pp و شیشه در احجام ۵۰۰ الی ۲۰۰۰۰  استفاده کرد. روش انتقال مواد از مخزن دستگاه به داخل ظروف بوسیله پمپ و تنظیمات تایمر میباشد .

سازنده دستگاه پرکن مایعات

پرکن مایعات به روش سیلندری پیستونی

اگر به دنبال دقت بالا هستید و در صدد راه اندازی بسته بندی مایعات غلیظ مانند پرکن ماست و یا پرکن عسل ، پرکن شیره خرما ، پرکن مایع ظرفشویی ، پرکن انواع شوینده ، پرکن مایع دستشویی ، شامپو ، روغن زیتون ، پرکن روغن آفتاب گردان ، پرکن روغن موتور و … هستید، بهترین گزینه پرکن سیلندر پیستونی است. این روش در ماشین آلات اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان در آن حجم مشخصی برای پرکردن تنظیم کرد. دستگاه پرکن سیلندری در دو مدل پرکن سیلندر پیستون به روش لنگ و پرکن سیلندر پیستون سروو موتور ساخته میشوند .

طرز کار دستگاه پرکن سیلندر پیستونی

سیلندر شامل یک محفظه یا لوله می باشد ، پیستون در درون آن به حالت رفت و برگشتی حرکت می کند. حجم مایع درون سیلندر بستگی به اندازه ظروفی که مایع داخل آن پر می شود دارد و تعداد سیلندرها بر اساس ظرفیت و راندمان مورد نیاز مشتری و نوع نازل های دستگاه سیلندر پیستونی به طور جداگانه متناسب با نوع محصول طراحی و تولید می گردند. تمامی سیلندر های طراحی شده در ماشین سازی به آفرین از جنس استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ میباشد که داخل آن صاف و صیقلی شده توسط سنگ مغناطیس میباشد .

در دهانه ورودی سیلندر، یک شیر سه طرفه تعبیه شده است که با عقب رفتن پیستون، مسیر مخزن تغذیه به داخل سیلندر باز شده و با جلو آمدن آن، مسیر سیلندر به نازل ها باز می شود و عمل مکش مواد از مخزن و تزریق مایع به داخل ظروف انجام می شود. این عملیات رفت و برگت یا مکش و تزریق توسط سروو موتور کنترل میگردد .مایعات رسانه های مداومی هستند که مولکول های آنها مانند مواد جامد نیست و از این رو تحرک بیشتری دارند. مایعات و گازها هر دو مایعات هستند و برخی از آنها مانند هوا و آب از اهمیت حیاتی برخوردار هستند ، زیرا برای حفظ حیات ضروری هستند. به عنوان نمونه مایعات می توان به آب ، هلیم فوق مایع یا پلاسمای خون اشاره کرد. موادی وجود دارد که جامد به نظر می رسند ، اما با این وجود خصوصیاتی را که مایعات دارند ، به عنوان مثال قیر نشان می دهند. با قرار دادن یک آجر در بالای یک قطعه بزرگ قیر مشاهده می شود که کم کم غرق می شود تا به ته آن برسد .

نازل دستگاه پرکن مایعات

تمامی نازلها در دستگاههای پرکن مایعات با فشار باد و پنوماتیک باز و بسته و کنترل میشوند و بدلیل در تماس مستقیم بودن با انواع مایعات بهداشتی و خورنده صنایع غذایی و دارویی و شیمیایی از جنس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ تهیه شده ، نازلهای دستگاه های پرکن اسیدی عموما از جنس پلی اتیلن میباشد. پلی اتیلن ها مقاومت بسیار بالایی در مقابل خورندگی مایعات اسیدها دارند . در صنایع دارویی و آرایشی بهداشتی از نازلهای استیل با گرید ۳۱۶ استفاده میشود . چنانچه مایعات در زمان تزریق و پرکردن کف کند از نازلهای بلند استفاده میشود تا از کف کردن جلوگیری کند ، البته میزان دبی بالا و سرعت تزریق بالا و عدم محاسبه دقیق در حین پرکردن مایع باعث تشدید شدن میزان کف در حین پرکردن مایع خواهد شد .

مخزن دستگاه پرکن

مخزن دستگاه پرکن هم مانند نازلها بدلیل در تماس مستقیم بودن با انواع مایعات از جنس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ یا پلی اتیلن تهیه ساخته میشود . هر چقدر مایع مورد استفاده برای پرکردن و بسته بندی اسیدی و حساس تر باشد گرید استیل مورد استفاده مقاوم تر خواهد بود . مخزن دستگاه پرکن دارای اتصالات ورودی و خروجی و همچنین سیستم کنترل لول سطح جهت کنترل مایع به مخزن و جلوگیری از سرریز شده میباشد . ظرفیت مخزن های پرکن مایعات بر اسا تعداد نازلهای پرکن متفاوت میباشد معمولا از صد الی سیصد لیتر میباشد

نوار نقاله یا کانوایر دستگاه پرکن

دستگاه نوارنقاله یک جریان انتقال پیوسته و قابل کنترل را بوجود آورده که کار انتقال ظروف در ابعاد و اندازه های مختلف به زیر نازل پرکن و خرج ظروف بعد از پرشدن مایعات را انجام میدهد ، بدنه کانوایر یا نوار نقاله تماما از جنس استنلس استیل و نوار یا ریل آن از جنس پلی اتیلن میباشد ، کانوایرهای دستگاه پرکن مایعات قابلیت ریگلاژ و تنظیم و نگهداری ظروف روی نوار را دارند و مجهز به سنسور جهت شناسایی ظرف در موقیت مناسب و اینورتر جهت تنظیم دور نوار میباشد .

مشخصات مایعات

میزان تفکیک بیشتری بین مولکول های آن در مقایسه با جامدات داشته باشید. در مورد مایعات ، مولکول ها هنوز مقداری انسجام را حفظ می کنند ، در حالی که در گازها تعامل کمتری دارند. هنگامی که نیروهای برشی به آنها وارد می شود ، جریان یا تخلیه کنید. مایعات در برابر فشار مقاومت نمی کنند ، بنابراین هنگامی که به آنها اعمال می شود به طور مداوم و دائمی تغییر شکل می دهند. به شکل ظرفی که حاوی آنهاست تطبیق داده می شود و اگر گاز باشد ، بلافاصله منبسط می شوند تا زمانی که کل حجم همان سطح را پوشش دهند. بعلاوه ، اگر بتوانند ، مولکولها به سرعت از درون ظرف فرار می کنند. گازها به راحتی قابل فشرده شدن هستند ، یعنی حجم آنها به راحتی قابل تغییر است. از طرف دیگر ، برای اصلاح حجم مایعات نیاز به تلاش بیشتری است ، به همین دلیل در محدوده وسیعی از فشارها و دما غیرقابل تطبیق تلقی می شوند. مايعات هنگامي كه فشار وارد بر آنها ثابت است سطح آزاد و صافي دارند. به عنوان مثال در فشار جو ، سطح دریاچه ای بدون موج مسطح است.

خواص مایعات

رفتار ماکروسکوپی مایع توسط چندین مفهوم توصیف می شود ، اصلی ترین مفاهیم عبارتند از: چگالی ، وزن مخصوص ، چگالی نسبی ، فشار ، مدول تراکم پذیری و گرانروی. بیایید ببینیم هر یک به طور خلاصه از چه چیزهایی تشکیل شده است.

طبقه بندی انواع مایعات

مایعات براساس معیارهای مختلف طبقه بندی می شوند ، وجود یا عدم وجود اصطکاک یکی از آنهاست:

مایعات ایده آل

چگالی آن ثابت است ، غیرقابل انعطاف است و ویسکوزیته آن صفر است. همچنین غیر محرک است ، یعنی هیچ گردبادی در داخل ایجاد نمی شود. و سرانجام ثابت است ، یعنی همه ذرات سیالی که از نقطه خاصی عبور می کنند سرعت یکسانی دارند

مایعات واقعی

در لایه های مایعات واقعی اصطکاک وجود دارد و بنابراین ویسکوزیته نیز قابل فشرده شدن است ، اگرچه همانطور که گفتیم مایعات در طیف وسیعی از فشارها و دما قابل انعطاف نیستند.

معیار دیگری تعیین می کند که مایعات می توانند نیوتنی و غیر نیوتنی باشند ، بسته به مدل ویسکوزیته ای که دنبال می کنند:

مایعات نیوتنی

آنها قانون ویسکوزیته نیوتن را انجام می دهند

τ = μ (Δv / Δy)

مایعات غیر نیوتنی

آنها قانون ویسکوزیته نیوتن را ندارند ، بنابراین رفتار آنها پیچیده تر است. آنها به نوبه خود به مایعات دارای ویسکوزیته طبقه بندی می شوند مستقل از زمان و کسانی که ویسکوزیته دارند وابسته به زمان، هنوز پیچیده تر است.

قیمت دستگاه پرکن مایعات

دستگاه پرکن مایعات با توجه با امکانات جانبی ماننده اتصالا به دستگاه درب بند و دستگاه میز ترافیک ، راندمان ، روش ، ظرفیت و سیستم پرکردن و بسته بندی مایعات دارای قیمت متغیر میباشد ، جهت جهت مشاوره فنی و کسب اطلاعات بیشتر با ماشین سازی به آفرین تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *